Produkt krajowy brutto (PSN, PPP)

Spis treści

PKB PPP według kraju

Brak mapy.
Mapa świata z kolorami podkreślającymi parytet siły nabywczej PKB w każdym kraju. Liczby w legendzie to dolary amerykańskie.

Lista wszystkich krajów

Flaga Pozycja Kraj Liczba
1 Chiny 23487797982261
2 Stany Zjednoczone Ameryki (USA) 21433226000000
3 Indie 9560219601244
4 Japonia 5504330908893
5 Niemcy 4782655118573
6 Rosja 4433092693069
7 Francja 3419582213776
8 Indonezja 3338143991973
9 Wielka Brytania 3337149094741
10 Brazylia 3229055074104
11 Włochy 2756951889780
12 Meksyk 2671945581126
13 Turcja 2347132754780
14 Korea Południowa 2275781083415
15 Hiszpania 2047649049272
16 Kanada 1942196366113
17 Arabia Saudyjska 1680540365363
18 Australia 1353982699741
19 Tajlandia 1342165126131
20 Polska 1335253563807
21 Egipt 1233147750539
22 Nigeria 1077719232146
23 Iran 1072696667247
24 Holandia 1062244270545
25 Pakistan 1060747879309
26 Argentyna 1035400864701
27 Filipiny 1005742409808
28 Malezja 946342403168
29 Wietnam 809994333862
30 Bangladesz 809376043816
31 Kolumbia 806057599777
32 Republika Południowej Afryki 763258133431
33 Zjednoczone Emiraty Arabskie 684809773101
34 Belgia 647109430311
35 Rumunia 645345921666
36 Szwajcaria 620612246221
37 Szwecja 582487212631
38 Singapur 579762512267
39 Ukraina 562213446947
40 Austria 536334728214
41 Algieria 517494624584
42 Chile 511747890787
43 Kazachstan 509458114034
44 Czechy 472624546308
45 Irak 446664936199
46 Irlandia 443166676664
47 Peru 436174432412
48 Portugalia 389400342845
49 Izrael 388366736725
50 Norwegia 374384211512
51 Dania 361273458075
52 Grecja 348348609719
53 Węgry 341618949103
54 Sri Lanka 297760017947
55 Finlandia 293523845548
56 Maroko 291655207460
57 Myanmar 290208096830
58 Katar 266295288558
59 Etiopia 259989856897
60 Uzbekistan 245421341368
61 Nowa Zelandia 223143901288
62 Angola 221679454297
63 Kuwejt 219019576942
64 Republika Dominikany 206485630248
65 Ekwador 206376837844
66 Białoruś 189309266271
67 Słowacja 182798095779
68 Bułgaria 176571022082
69 Sudan 175727350867
70 Ghana 171926303272
71 Tanzania 156413869234
72 Azerbejdżan 150763304910
73 Gwatemala 149763230426
74 Oman 141824295073
75 Wybrzeże Kości Słoniowej 139980931072
76 Panama 139499000472
77 Serbia 135393232278
78 Tunezja 131350067001
79 Chorwacja 126624503659
80 Litwa 111519257534
81 Kostaryka 109722113899
82 Libia 107393199573
83 Jordania 106240192951
84 Boliwia 104890740216
85 Liban 104176190349
86 Nepal 102075675266
87 Demokratyczna Republika Konga 99508497966
88 Kamerun 98419704862
89 Paragwaj 93316501354
90 Słowenia 88594050469
91 Afganistan 82033979456
92 Urugwaj 77941611168
93 Luksemburg 77233180568
94 Bahrajn 77139267898
95 Kambodża 75558093198
96 Zambia 64728818156
97 Łotwa 63161816357
98 Salwador 59142593412
99 Laos 58593991911
100 Honduras 58295920223
101 Gruzja 58245087399
102 Senegal 57772245556
103 Bośnia i Hercegowina 53769428555
104 Estonia 53045342274
105 Mali 47657571434
106 Madagaskar 46384673274
107 Burkina Faso 46225439607
108 Zimbabwe 43371768896
109 Botswana 42739922024
110 Armenia 42171217644
111 Albania 41808952984
112 Mongolia 41481570828
113 Mozambik 40632691531
114 Benin 40510770474
115 Papua Nowa Gwinea 39909915284
116 Trynidad i Tobago 38130448626
117 Macedonia Północna 37726824641
118 Cypr 37705562489
119 Nikaragua 36958519013
120 Mołdawia 36215582858
121 Kirgistan 35419714489
122 Haiti 34172312014
123 Gwinea 34168977885
124 Gabon 33917539948
125 Tadżykistan 32896772530
126 Mauritius 30228158502
127 Jamajka 30053192134
128 Niger 29807368320
129 Rwanda 29362809494
130 Brunei Darussalam 28097514783
131 Czad 26304837163
132 Gwinea Równikowa 26277981473
133 Namibia 25104076732
134 Mauretania 24561215776
135 Malta 23915323452
136 Islandia 21726637459
137 Kongo 20637813209
138 Malawi 20614924168
139 Bahamy 15089524205
140 Czarnogóra 14953625899
141 Sierra Leone 14019367329
142 Togo 13475732998
143 Fidżi 12717393218
144 Malediwy 10829048853
145 Gujana 10693585695
146 Eswatini 10337032575
147 Surinam 10032011815
148 Bhutan 9428607226
149 Burundi 9050663437
150 Liberia 7361642884
151 Lesotho 6001953371
152 Dżibuti 5626861137
153 Gambia 5449583787
154 Timor Wschodni 4797227439
155 Barbados 4687373036
156 Republika Środkowoafrykańska 4681983390
157 Cabo Verde 4118579527
158 Gwinea Bissau 3990526569
159 Seszele 2979190617
160 Saint Lucia 2948844049
161 Belize 2855288541
162 Komory 2718496318
163 Antigua i Barbuda 2222037123
164 Grenada 1992859146
165 Wyspy Salomona 1862535119
166 Saint Kitts i Nevis 1458648204
167 Saint Vincent i Grenadyny 1441824114
168 Samoa 1339408943
169 Vanuatu 987374699
170 Dominika 893610429
171 Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 891455945
172 Tonga 696530875
173 Palau 330579975
174 Kiribati 279014514
175 Nauru 152170931
176 Tuvalu 52067608

Wykres słupkowy

Światowy PKB (PPP) w ujęciu rocznym

Światowy PKB (parytet siły nabywczej) według roku.

Tabela

Rok Liczba
1990 29311309014118
1991 30889221394817
1992 32298741555116
1993 33709238607900
1994 35527739969678
1995 37521054999602
1996 39736569921987
1997 42029053463692
1998 43439500643555
1999 45583162198169
2000 48950523801872
2001 51293676930885
2002 53771138838427
2003 56790706716678
2004 61391684767491
2005 66151588939682
2006 72420989293694
2007 78408856713034
2008 83037218670210
2009 83841201419192
2010 89311280579106
2011 95152579752052
2012 100125743762783
2013 105042291073368
2014 109029364109083
2015 111380843785763
2016 115764057307705
2017 122118129065971
2018 130588565748081
2019 136677752667282

Największe gospodarki według PKB wg PPP

Top 10 krajów pod względem PKB według PPP

Produktu krajowy brutto i patytet siły nabywczej

PSN to skrót od parytetu siły nabywczej i jest to miara, która pomaga nam określić ceny wybranych towarów i usług w porównaniu z tymi samymi towarami i usługami w innych krajach.

Używamy czynnika PSN, aby lepiej zrozumieć rzeczywiste wartości między krajami - bez uwzględnienia kursów walut, ubóstwa, taryf i wielu innych kosztów transakcyjnych, które w przeciwnym razie wystąpiłyby.

W jaki sposób PSN pomaga nam w porównywaniu wartości w różnych krajach?

Dla wyjaśnienia załóżmy, że chcielibyśmy porównać gospodarkę Stanów Zjednoczonych i Chin. Jeśli znajdziemy dwa identyczne komputery w Stanach i Hongkongu, zauważymy, że kosztują one 500 USD w USA i 4000 HK Dollarów w Hongkongu. W rezultacie teoria PSN mówi, że kurs wymiany powinien wynosić 8 dolarów HK za każdego 1 dolara amerykańskiego.

Niestety cena każdego konkretnego przedmiotu różni się w każdym kraju. Dlatego podawanie kursów walut dla poszczególnych towarów lub usług wprowadza duże rozbieżności. Dlatego stosujemy koszyk towarów, który w zasadzie pozwala nam wrzucić wiele różnych przedmiotów, a następnie obliczyć różnicę.

Jak wygląda produkt krajowy brutto, gdy weźmiemy pod uwagę PSN?

Pierwsza piątka krajów o najwyższym produkcie krajowym brutto (PSN) jest o wiele bardziej dziwaczna, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim różnica między numerem jeden a numerem dwa nie jest tak duża, jak można by się spodziewać.

Pod względem PKB na PSN pierwsze miejsce zajmują Chiny z kwotą 23,5 bln USD. Jeśli porównamy to z normalnym PKB, dla Chińczyków jest to wzrost o ponad 9 miliardów dolarów. Drugie miejsce nadal zajmują Stany Zjednoczone, które mogą pochwalić się PKB na poziomie 21,4 biliona dolarów. Indie zamykają podium z PKB w wysokości 9,5 biliona dolarów. Japonia ma 5,5 biliona dolarów i wyprzedza Niemcy z 4,6 biliona dolarów. Co ciekawe, Federacja Rosyjska wypadła raczej nisko w standardowym rankingu PKB na 11. pozycji, ale jeśli uwzględnimy parytet siły nabywczej, to skacze na 6. miejscu.

A co z PKB PSN na mieszkańca?

Dość często dane dotyczące produktu krajowego brutto mogą być mylące, jeśli chodzi o jakość życia. Z tego powodu przyjrzymy się bliżej rankingom PKB per capita, który w zasadzie wskazuje stolicę kraju na osobę.

Ten wskaźnik zapewnia nam ogromne zmiany w 5 największych krajach. Tutaj możemy zauważyć, że najwyższa wartość dotyczy Specjalnego Regionu Administracyjnego Makau w Chinach. Jest to specjalny region administracyjny Chin, podobny do sytuacji w Hongkongu. Na każdą osobę przypada prawie 130 000 dolarów. Drugie miejsce zajął Luksemburg z 121 000 USD na osobę. Singapur zamyka ranking z 101 000 dolarów.