Produkt krajowy brutto

Spis treści

PKB według kraju

Brak mapy.
Mapa świata z kolorami podkreślającymi PKB każdego kraju. Liczby w legendzie to dolary amerykańskie.

Lista wszystkich krajów

Flaga Pozycja Kraj Liczba
1 Stany Zjednoczone Ameryki (USA) 21433226000000
2 Chiny 14279937467431
3 Japonia 5081769542379
4 Niemcy 3861123558039
5 Indie 2868929415617
6 Wielka Brytania 2829108219165
7 Francja 2715518274227
8 Włochy 2003576145498
9 Brazylia 1839758040765
10 Kanada 1736425629519
11 Rosja 1699876578871
12 Korea Południowa 1646739219509
13 Australia 1396567014733
14 Hiszpania 1393490524517
15 Meksyk 1268870527160
16 Indonezja 1119190780752
17 Holandia 907050863145
18 Arabia Saudyjska 792966838161
19 Turcja 761425499358
20 Szwajcaria 703082435158
21 Polska 595858207011
22 Tajlandia 543548969968
23 Belgia 533097455834
24 Szwecja 530883869004
25 Nigeria 448120428858
26 Argentyna 445445177459
27 Austria 445075391688
28 Zjednoczone Emiraty Arabskie 421142267937
29 Norwegia 403336363636
30 Izrael 394652210295
31 Irlandia 388698711348
32 Filipiny 376795508678
33 Singapur 372062527488
34 Malezja 364681367531
35 Republika Południowej Afryki 351431649241
36 Dania 350104327658
37 Kolumbia 323615979418
38 Egipt 303092255125
39 Bangladesz 302571254131
40 Chile 282318159744
41 Pakistan 278221906022
42 Finlandia 269296310180
43 Wietnam 261921244843
44 Czechy 250680504529
45 Rumunia 250077444017
46 Portugalia 238785085030
47 Irak 234094042938
48 Peru 226848050819
49 Grecja 209852761132
50 Nowa Zelandia 206928765543
51 Kazachstan 181665908556
52 Katar 175837550996
53 Algieria 171091289782
54 Węgry 163469042867
55 Ukraina 153781069118
56 Kuwejt 134628542746
57 Maroko 119700325461
58 Ekwador 107435665000
59 Słowacja 105079673009
60 Etiopia 95912590628
61 Republika Dominikany 88941299734
62 Angola 88815697793
63 Sri Lanka 84008783756
64 Gwatemala 76710355347
65 Oman 76331518668
66 Myanmar 76085852617
67 Luksemburg 71104919108
68 Bułgaria 68558815111
69 Ghana 66983634223
70 Panama 66800800000
71 Tanzania 63177068174
72 Białoruś 63080457022
73 Kostaryka 61801385049
74 Chorwacja 60752588976
75 Wybrzeże Kości Słoniowej 58539424929
76 Uzbekistan 57921286440
77 Urugwaj 56045912952
78 Litwa 54627411860
79 Słowenia 54174227308
80 Libia 52091152228
81 Liban 51991634491
82 Serbia 51475016532
83 Demokratyczna Republika Konga 50400746171
84 Azerbejdżan 48047647058
85 Jordania 44502895861
86 Boliwia 40895322843
87 Kamerun 39007354359
88 Tunezja 38796687568
89 Bahrajn 38574069148
90 Paragwaj 38145288939
91 Łotwa 34102913582
92 Estonia 31471100656
93 Nepal 30641380603
94 Sudan 30513456084
95 Kambodża 27089389786
96 Salwador 27022640000
97 Honduras 25095395475
98 Cypr 24948935408
99 Papua Nowa Gwinea 24829107011
100 Trynidad i Tobago 24269714809
101 Islandia 24188038473
102 Senegal 23578084052
103 Zambia 23309773922
104 Jemen 22581081993
105 Zimbabwe 21440758800
106 Bośnia i Hercegowina 20164193806
107 Afganistan 19291104007
108 Botswana 18340480936
109 Laos 18173839147
110 Gruzja 17477255545
111 Mali 17279566718
112 Gabon 16874450215
113 Jamajka 16458071067
114 Burkina Faso 15990803569
115 Mozambik 15291448211
116 Albania 15279183289
117 Malta 14989415684
118 Benin 14390709094
119 Haiti 14332163266
120 Madagaskar 14114631280
121 Mauritius 14048430518
122 Mongolia 13996719329
123 Armenia 13672802157
124 Bahamy 13578800000
125 Brunei Darussalam 13469422958
126 Niger 12911689659
127 Macedonia Północna 12547040498
128 Nikaragua 12520915291
129 Namibia 12366528259
130 Gwinea 12296665331
131 Kongo 12267392146
132 Mołdawia 11968713370
133 Czad 11314951342
134 Gwinea Równikowa 11026774945
135 Rwanda 10354417725
136 Kirgistan 8454619607
137 Tadżykistan 8116626794
138 Malawi 7666704427
139 Mauretania 7600656943
140 Malediwy 5642179170
141 Czarnogóra 5542577964
142 Fidżi 5496250694
143 Togo 5490272413
144 Barbados 5209000000
145 Gujana 5173759527
146 Eswatini 4471598726
147 Sierra Leone 4121733705
148 Surinam 3697371949
149 Dżibuti 3324634256
150 Andora 3154057987
151 Liberia 3070518100
152 Burundi 3012334881
153 Bhutan 2530547157
154 Lesotho 2376328637
155 Republika Środkowoafrykańska 2220307368
156 Saint Lucia 2122450629
157 Timor Wschodni 2017924900
158 Cabo Verde 1981845740
159 Belize 1879613600
160 Gambia 1826073739
161 Seszele 1703387387
162 Antigua i Barbuda 1661962962
163 Wyspy Salomona 1589913622
164 Gwinea Bissau 1339449165
165 Grenada 1210603703
166 Komory 1165839927
167 Saint Kitts i Nevis 1053244444
168 Vanuatu 934239973
169 Samoa 852250190
170 Saint Vincent i Grenadyny 824718518
171 Dominika 582403703
172 Tonga 512350059
173 Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 418637388
174 Palau 268354919
175 Kiribati 194647201
176 Nauru 118223430
177 Tuvalu 47271463

Wykres słupkowy

Światowy PKB według roku

Światowy PKB według roku.

Tabela

Rok Liczba
1960 1369443925011
1961 1425115081577
1962 1530068789423
1963 1648304927596
1964 1805673902285
1965 1966277080224
1966 2133345298195
1967 2270951628945
1968 2451449172889
1969 2704652070727
1970 2961058584800
1971 3273349657869
1972 3777608298767
1973 4609187412816
1974 5315975951491
1975 5920346810454
1976 6438212557515
1977 7277590659724
1978 8584658502250
1979 9971331091928
1980 11227787361930
1981 11624037160585
1982 11514725665438
1983 11747282629212
1984 12180064946161
1985 12793526857410
1986 15118751369432
1987 17201254955042
1988 19244410731051
1989 20087689311360
1990 22626736590326
1991 23966885541451
1992 25453189198265
1993 25858210431827
1994 27771192160987
1995 30887281364940
1996 31573213341361
1997 31458340846918
1998 31393737903662
1999 32563160743067
2000 33623637910868
2001 33430841993024
2002 34712451850985
2003 38948207693351
2004 43874597658831
2005 47526792786394
2006 51512231538197
2007 58043560380507
2008 63690177847399
2009 60410286580323
2010 66125919193271
2011 73460345663712
2012 75161778950115
2013 77316336530735
2014 79453254441374
2015 75217722628911
2016 76368999871236
2017 81306030232472
2018 86439423191635
2019 87734574388072

Największe gospodarki według PKB

Top 10 krajów według PKB

Co to jest produkt krajowy brutto?

Obliczajac moc danego kraju, dosc czesto odwolujemy sie do jego PKB. Produkt Krajowy Brutto to jedna z podstawowych metod, dzieki której mozemy mierzyc efekty pracy calej spolecznosci. Obejmuje wszystkie produkty i uslugi, jakie dany naród ma do zaoferowania.

Przez wiekszosc czasu wartosci te sluzyly do ??pomiaru wielkosci gospodarki, aby wskazac, czy mamy do czynienia ze wzrostem, spadkiem czy stagnacja. Na poczatku nie uwzgledniono wszystkich mocarstw, ale w tej chwili mozna zweryfikowac Produkt Krajowy Brutto dla kazdego narodu, w tym Twojego.

Jak obliczyc wartosc PKB?

Istnieja trzy rózne podejscia, których mozemy uzyc w celu obliczenia wartosci. Mamy tu na mysli podejscie wydatkowe, dochodowe i produkcyjne. Pierwsza metoda oblicza wartosc na podstawie wszystkich wydatków, w tym konsumpcji, inwestycji, wydatków rzadowych i zmian w zapasach.

Druga opcja zaklada, ze ??wartosc PKB musi byc równa sumie wszystkich dochodów, a mianowicie dochodu z pracy, dochodu z kapitalu i dochodu panstwa, z uwzglednieniem deprecjacji. Trzecie podejscie to po prostu wartosc wszystkich dóbr i uslug koncowych, które zostaly wyprodukowane, bez wartosci wszystkich towarów i uslug wykorzystanych w tej produkcji.

Jakie sa obecnie trzy kraje o najwiekszym PKB pod wzgledem PKB?

Wedlug danych zebranych w 2019 r. W tej chwili sa dwa kraje, które wyprzedzaja wszystkie inne, a mamy na mysli Stany Zjednoczone i Chiny. Najwyzszy dostepny obecnie PKB wystepuje w Stanach Zjednoczonych i szacuje sie go na okolo 21 bilionów dolarów. Co ciekawe, to prawie jedna czwarta calego PKB swiata.

Chiny maja gwarantowane drugie miejsce z niewiarygodnie duza kwota 14,3 biliona dolarów. Potem nastepuje duzy spadek, poniewaz Japonia ma „tylko” 5 bilionów dolarów. Czwarte miejsce zajmuja Niemcy z 3,8 bln USD, a my w pierwszej piatce zajmujemy Indie, których PKB wynosi okolo 2,8 bln USD.

Który kraj osiagnal najwyzszy wzrost PKB?

Wedlug danych Banku Swiatowego najwiekszy wzrost nastapil na Timorze Wschodnim, bardzo malym wyspiarskim kraju polozonym w Azji Poludniowo-Wschodniej. Mial wzrost PKB okolo 18%. Trzeba jednak ustalic, czy tak gigantyczny wzrost wynikal z dynamicznego rozwoju gospodarki, czy tez z korekty wczesniejszych szacunków.

Zaskakujace jest, ze najwieksze wzrosty, jakie mozna zauwazyc, dotycza niektórych krajów afrykanskich, takich jak Rwanda, Etiopia, Erytrea, a takze narodów azjatyckich, takich jak Nepal, Wietnam, Kambodza, Bangladesz i Armenia. Wszystkie mialy wzrost PKB na poziomie okolo 7-10%.

Wiekszosc z nas interesuje sie najwiekszymi narodami na calym swiecie. Pod wzgledem tego bardzo wysokie wzrosty odnotowano w Chinach (6,1%), Irlandii (5,5%), Estonii (5%) oraz na Wegrzech i w Polsce (4,5%). Indie odnotowaly w ubieglym roku 4,2% wzrostu PKB, podczas gdy Stany Zjednoczone - 2,2%. Pozostale kraje z pierwszej piatki zanotowaly nieznaczne wzrosty na poziomie 0,6% (Niemcy) i 0,7% (Japonia), o czym informuja dane z 2019 roku.