Produkt krajowy brutto

Spis treści

PKB według kraju

Brak mapy.
Mapa świata z kolorami podkreślającymi PKB każdego kraju. Liczby w legendzie to dolary amerykańskie.

Lista wszystkich krajów

Flaga Pozycja Kraj Liczba
1 Stany Zjednoczone Ameryki (USA) 20936600000000
2 Chiny 14722730697890
3 Japonia 4975415241562
4 Niemcy 3846413928653
5 Wielka Brytania 2707743777173
6 Francja 2630317731455
7 Indie 2622983732006
8 Włochy 1886445268340
9 Kanada 1644037286481
10 Korea Południowa 1630525005469
11 Rosja 1483497784867
12 Brazylia 1444733258971
13 Australia 1330900925056
14 Hiszpania 1281484640043
15 Meksyk 1076163316174
16 Indonezja 1058423838345
17 Holandia 913865395789
18 Szwajcaria 752248045730
19 Turcja 720101212394
20 Arabia Saudyjska 700117873249
21 Polska 594164690894
22 Szwecja 541063604339
23 Belgia 515332499627
24 Tajlandia 501794961925
25 Nigeria 432293776262
26 Austria 430947393757
27 Irlandia 425888950992
28 Izrael 401953767072
29 Argentyna 383066977653
30 Egipt 363069245165
31 Norwegia 362522347110
32 Filipiny 361489354350
33 Dania 356084867685
34 Singapur 339998477929
35 Malezja 336664444247
36 Bangladesz 324239176765
37 Republika Południowej Afryki 301923639269
38 Kolumbia 271346896626
39 Wietnam 271158442059
40 Finlandia 269751312854
41 Pakistan 263686552686
42 Chile 252940023046
43 Rumunia 248715551366
44 Czechy 245349489988
45 Portugalia 231226743398
46 Nowa Zelandia 210886315368
47 Peru 202014363787
48 Iran 191718271483
49 Grecja 189410106620
50 Kazachstan 169835426427
51 Irak 167224432560
52 Ukraina 155582008717
53 Węgry 155012927629
54 Katar 146373588866
55 Algieria 145163902228
56 Maroko 112870591694
57 Etiopia 107645054311
58 Słowacja 104574146248
59 Ekwador 98808010000
60 Sri Lanka 80706600228
61 Republika Dominikany 78844702329
62 Gwatemala 77604632170
63 Myanmar 76185586096
64 Luksemburg 73263982103
65 Ghana 72354428864
66 Bułgaria 69105101089
67 Tanzania 62409748426
68 Angola 62306913444
69 Kostaryka 61520669890
70 Wybrzeże Kości Słoniowej 61348579465
71 Białoruś 60258239055
72 Uzbekistan 57707189945
73 Chorwacja 55966581780
74 Litwa 55887271833
75 Urugwaj 53628827440
76 Słowenia 53589609580
77 Serbia 52960134078
78 Panama 52938100000
79 Demokratyczna Republika Konga 49868970641
80 Jordania 43697659275
81 Azerbejdżan 42607176470
82 Kamerun 39802147568
83 Tunezja 39235672868
84 Boliwia 36688861202
85 Paragwaj 35304238230
86 Nepal 33657175561
87 Łotwa 33505185228
88 Liban 33383246857
89 Estonia 30650285471
90 Sudan 26110829190
91 Libia 25418461532
92 Kambodża 25291251427
93 Senegal 24910904235
94 Salwador 24638720000
95 Honduras 23827840809
96 Cypr 23804340376
97 Papua Nowa Gwinea 23591523025
98 Islandia 21718075725
99 Trynidad i Tobago 21529824769
100 Afganistan 19807067268
101 Bośnia i Hercegowina 19788422248
102 Zambia 19320053859
103 Laos 19136194848
104 Mali 17393761397
105 Burkina Faso 17369059295
106 Zimbabwe 16768513442
107 Gruzja 15891688903
108 Botswana 15781732825
109 Gwinea 15681050917
110 Benin 15651545208
111 Gabon 15593181270
112 Albania 14799615097
113 Malta 14647384607
114 Mozambik 14021421105
115 Jamajka 13812421803
116 Madagaskar 13720634105
117 Niger 13678234008
118 Haiti 13417997065
119 Mongolia 13137128659
120 Armenia 12645459213
121 Nikaragua 12621476263
122 Macedonia Północna 12266949805
123 Brunei Darussalam 12016056665
124 Malawi 11961848552
125 Mołdawia 11914040905
126 Bahamy 11250000000
127 Mauritius 10914065306
128 Kongo 10884686142
129 Namibia 10699926682
130 Rwanda 10333991891
131 Czad 10093118570
132 Gwinea Równikowa 10021856754
133 Tadżykistan 8194150301
134 Mauretania 7778525642
135 Kirgistan 7735976612
136 Togo 7574635241
137 Gujana 5471256594
138 Somalia 4917607582
139 Czarnogóra 4778582336
140 Fidżi 4376014755
141 Barbados 4365500000
142 Malediwy 4030203166
143 Eswatini 3962493092
144 Sierra Leone 3865018882
145 Surinam 3807922874
146 Dżibuti 3384404260
147 Burundi 3258187232
148 Liberia 2950000000
149 Bhutan 2409262838
150 Republika Środkowoafrykańska 2303078337
151 Gambia 1901930157
152 Lesotho 1844510137
153 Timor Wschodni 1821000000
154 Belize 1763696118
155 Cabo Verde 1703698676
156 Saint Lucia 1703364240
157 Wyspy Salomona 1551245525
158 Gwinea Bissau 1431758242
159 Antigua i Barbuda 1415059259
160 Komory 1219690024
161 Seszele 1124937500
162 Grenada 1089203703
163 Saint Kitts i Nevis 927451851
164 Vanuatu 854793640
165 Saint Vincent i Grenadyny 809681481
166 Samoa 807027244
167 Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 472914469
168 Dominika 469870370
169 Kiribati 199573325
170 Tuvalu 48855550

Wykres słupkowy

Światowy PKB według roku

Światowy PKB według roku.

Tabela

Rok Liczba
1960 1383415492120
1961 1439080712715
1962 1544343126489
1963 1663682558251
1964 1822519774865
1965 1984628639611
1966 2153253681646
1967 2292149255249
1968 2474321014509
1969 2729835187087
1970 2984750455405
1971 3297536155653
1972 3802260065564
1973 4633870147996
1974 5340676778130
1975 5949195084914
1976 6473727404337
1977 7322190517068
1978 8624786559828
1979 10019625906187
1980 11288392765105
1981 11684995250314
1982 11573317052020
1983 11804680452568
1984 12242596317442
1985 12863348061493
1986 15201227787625
1987 17292616389341
1988 19340753933290
1989 20190365474869
1990 22742108506622
1991 23911146625277
1992 25416407585625
1993 25831988017366
1994 27833928865323
1995 30954131885472
1996 31629991584404
1997 31512501327946
1998 31439752521634
1999 32629027713048
2000 33703527798327
2001 33489895803745
2002 34763026447429
2003 38988519269521
2004 43923730168749
2005 47570886363231
2006 51548559669888
2007 58073433065101
2008 63722668849421
2009 60442818423873
2010 66164642936359
2011 73494092085870
2012 75178612876726
2013 77322543989116
2014 79447626798478
2015 75027409670667
2016 76231927877306
2017 81112442132495
2018 86139293063112
2019 87436705108244
2020 84577962952008

Największe gospodarki według PKB

Top 10 krajów według PKB

Co to jest produkt krajowy brutto?

Obliczajac moc danego kraju, dosc czesto odwolujemy sie do jego PKB. Produkt Krajowy Brutto to jedna z podstawowych metod, dzieki której mozemy mierzyc efekty pracy calej spolecznosci. Obejmuje wszystkie produkty i uslugi, jakie dany naród ma do zaoferowania.

Przez wiekszosc czasu wartosci te sluzyly do ??pomiaru wielkosci gospodarki, aby wskazac, czy mamy do czynienia ze wzrostem, spadkiem czy stagnacja. Na poczatku nie uwzgledniono wszystkich mocarstw, ale w tej chwili mozna zweryfikowac Produkt Krajowy Brutto dla kazdego narodu, w tym Twojego.

Jak obliczyc wartosc PKB?

Istnieja trzy rózne podejscia, których mozemy uzyc w celu obliczenia wartosci. Mamy tu na mysli podejscie wydatkowe, dochodowe i produkcyjne. Pierwsza metoda oblicza wartosc na podstawie wszystkich wydatków, w tym konsumpcji, inwestycji, wydatków rzadowych i zmian w zapasach.

Druga opcja zaklada, ze ??wartosc PKB musi byc równa sumie wszystkich dochodów, a mianowicie dochodu z pracy, dochodu z kapitalu i dochodu panstwa, z uwzglednieniem deprecjacji. Trzecie podejscie to po prostu wartosc wszystkich dóbr i uslug koncowych, które zostaly wyprodukowane, bez wartosci wszystkich towarów i uslug wykorzystanych w tej produkcji.

Jakie sa obecnie trzy kraje o najwiekszym PKB pod wzgledem PKB?

Wedlug danych zebranych w 2019 r. W tej chwili sa dwa kraje, które wyprzedzaja wszystkie inne, a mamy na mysli Stany Zjednoczone i Chiny. Najwyzszy dostepny obecnie PKB wystepuje w Stanach Zjednoczonych i szacuje sie go na okolo 21 bilionów dolarów. Co ciekawe, to prawie jedna czwarta calego PKB swiata.

Chiny maja gwarantowane drugie miejsce z niewiarygodnie duza kwota 14,3 biliona dolarów. Potem nastepuje duzy spadek, poniewaz Japonia ma „tylko” 5 bilionów dolarów. Czwarte miejsce zajmuja Niemcy z 3,8 bln USD, a my w pierwszej piatce zajmujemy Indie, których PKB wynosi okolo 2,8 bln USD.

Który kraj osiagnal najwyzszy wzrost PKB?

Wedlug danych Banku Swiatowego najwiekszy wzrost nastapil na Timorze Wschodnim, bardzo malym wyspiarskim kraju polozonym w Azji Poludniowo-Wschodniej. Mial wzrost PKB okolo 18%. Trzeba jednak ustalic, czy tak gigantyczny wzrost wynikal z dynamicznego rozwoju gospodarki, czy tez z korekty wczesniejszych szacunków.

Zaskakujace jest, ze najwieksze wzrosty, jakie mozna zauwazyc, dotycza niektórych krajów afrykanskich, takich jak Rwanda, Etiopia, Erytrea, a takze narodów azjatyckich, takich jak Nepal, Wietnam, Kambodza, Bangladesz i Armenia. Wszystkie mialy wzrost PKB na poziomie okolo 7-10%.

Wiekszosc z nas interesuje sie najwiekszymi narodami na calym swiecie. Pod wzgledem tego bardzo wysokie wzrosty odnotowano w Chinach (6,1%), Irlandii (5,5%), Estonii (5%) oraz na Wegrzech i w Polsce (4,5%). Indie odnotowaly w ubieglym roku 4,2% wzrostu PKB, podczas gdy Stany Zjednoczone - 2,2%. Pozostale kraje z pierwszej piatki zanotowaly nieznaczne wzrosty na poziomie 0,6% (Niemcy) i 0,7% (Japonia), o czym informuja dane z 2019 roku.