Dochód narodowy brutto

Spis treści

DNB

Brak mapy.
Mapa świata z kolorami podkreślającymi DNB każdego kraju. Liczby w legendzie to dolary amerykańskie.

Lista wszystkich krajów

Flaga Pozycja Kraj Liczba
1 Stany Zjednoczone Ameryki (USA) 21690012900000
2 Chiny 14246120664698
3 Japonia 5266948533923
4 Niemcy 3966094443874
5 Indie 2837687527302
6 Wielka Brytania 2778814970160
7 Francja 2771809930478
8 Włochy 2020764557121
9 Brazylia 1790968502573
10 Kanada 1718553969420
11 Korea Południowa 1661048304919
12 Rosja 1646355578871
13 Hiszpania 1395571627631
14 Australia 1352020454870
15 Meksyk 1232370517244
16 Indonezja 1085708861715
17 Holandia 910599597341
18 Arabia Saudyjska 800685858748
19 Turcja 748611499927
20 Szwajcaria 716956555326
21 Polska 572142261811
22 Szwecja 544237890703
23 Belgia 539738514469
24 Tajlandia 523679313615
25 Austria 447294996188
26 Nigeria 433449464744
27 Argentyna 427609245335
28 Zjednoczone Emiraty Arabskie 423200811164
29 Norwegia 420117613636
30 Filipiny 414269078672
31 Izrael 392786885849
32 Dania 360446396646
33 Malezja 354960894387
34 Republika Południowej Afryki 341523075219
35 Singapur 337725186922
36 Bangladesz 316907374622
37 Kolumbia 313494121786
38 Irlandia 308373471051
39 Egipt 292082655125
40 Pakistan 272611906022
41 Chile 270972766316
42 Finlandia 270598259035
43 Wietnam 246721274076
44 Rumunia 246503344014
45 Czechy 235270023656
46 Portugalia 233268566528
47 Irak 232981434767
48 Peru 216265944865
49 Grecja 203644992868
50 Nowa Zelandia 201059375772
51 Katar 171427935611
52 Algieria 166891289782
53 Węgry 159058484139
54 Kazachstan 158973445670
55 Ukraina 158534067156
56 Maroko 117366149878
57 Ekwador 104407196200
58 Słowacja 103226140032
59 Etiopia 95322999764
60 Republika Dominikany 84666208177
61 Sri Lanka 81590532941
62 Angola 81299397793
63 Gwatemala 75435355204
64 Myanmar 73291843696
65 Oman 70189256796
66 Bułgaria 67445642243
67 Ghana 65527306781
68 Panama 62397363600
69 Tanzania 61577915479
70 Białoruś 61210714647
71 Chorwacja 59830033764
72 Uzbekistan 58794690530
73 Kostaryka 58190318731
74 Wybrzeże Kości Słoniowej 56975603680
75 Słowenia 53306118486
76 Libia 53016861792
77 Litwa 52738342284
78 Urugwaj 52721605685
79 Liban 51047434491
80 Demokratyczna Republika Konga 48961721243
81 Serbia 48699174974
82 Azerbejdżan 45986633058
83 Luksemburg 45471075813
84 Jordania 44510360650
85 Boliwia 40080303995
86 Kamerun 38259800549
87 Tunezja 37478837241
88 Paragwaj 36838858131
89 Bahrajn 36313430851
90 Łotwa 33621087275
91 Nepal 30995614814
92 Estonia 30759017473
93 Sudan 28892659360
94 Salwador 25716490000
95 Kambodża 25525556830
96 Islandia 24634234577
97 Trynidad i Tobago 24095781720
98 Cypr 23946675249
99 Papua Nowa Gwinea 23780271734
100 Honduras 23180682163
101 Senegal 23084151706
102 Zambia 22909173429
103 Jemen 22568581994
104 Bośnia i Hercegowina 20151944937
105 Zimbabwe 19835846600
106 Afganistan 19597763437
107 Laos 17745839146
108 Gruzja 17039195770
109 Botswana 16946994059
110 Mali 16752444915
111 Jamajka 16049778155
112 Mauritius 15790153212
113 Gabon 15511134184
114 Burkina Faso 15326472487
115 Albania 15077445950
116 Mozambik 14995482279
117 Haiti 14381819367
118 Benin 14247234408
119 Armenia 13900535495
120 Malta 13852377258
121 Brunei Darussalam 13830513707
122 Madagaskar 13596240332
123 Niger 13479237976
124 Bahamy 13114074100
125 Mołdawia 12589603891
126 Mongolia 12424720884
127 Gwinea 12180561101
128 Nikaragua 12054514704
129 Namibia 12018621141
130 Macedonia Północna 11965410498
131 Czad 11140998595
132 Rwanda 10012147309
133 Kongo 9534724557
134 Tadżykistan 9447139511
135 Gwinea Równikowa 8329917010
136 Kirgistan 7836820043
137 Mauretania 7504429788
138 Malawi 7485079314
139 Czarnogóra 5561426032
140 Togo 5510966368
141 Gujana 5127159527
142 Malediwy 5083630002
143 Fidżi 5045408257
144 Barbados 5030074650
145 Sierra Leone 4070333745
146 Eswatini 4018702283
147 Surinam 3280772325
148 Dżibuti 3230790006
149 Burundi 3019539459
150 Lesotho 2805739139
151 Liberia 2717591900
152 Timor Wschodni 2700960400
153 Republika Środkowoafrykańska 2386023521
154 Bhutan 2300999285
155 Saint Lucia 1997159264
156 Cabo Verde 1939454972
157 Gambia 1795947897
158 Belize 1721313600
159 Seszele 1644781864
160 Antigua i Barbuda 1582208561
161 Wyspy Salomona 1573519392
162 Gwinea Bissau 1436308414
163 Komory 1170987116
164 Grenada 1094015222
165 Saint Kitts i Nevis 1005674740
166 Vanuatu 943143749
167 Saint Vincent i Grenadyny 818131782
168 Samoa 814926890
169 Dominika 573346766
170 Tonga 537659404
171 Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 416926277
172 Kiribati 381647549
173 Palau 286202667
174 Nauru 174152481
175 Tuvalu 65326451

Wykres słupkowy

Światowy DNB według roku

Światowy DNB według roku.

Tabela

Rok Liczba
1960 1359108924982
1961 1423584154548
1962 1529144637579
1963 1643105883113
1964 1811475508166
1965 1976647098260
1966 2137945642303
1967 2278004020785
1968 2477786498631
1969 2735513229053
1970 2985311840986
1971 3296472979553
1972 3810678811450
1973 4644333356995
1974 5328662166477
1975 5936268045817
1976 6429785780524
1977 7255831644537
1978 8579730996374
1979 9936703345987
1980 11165934191393
1981 11543995773795
1982 11448503927319
1983 11657309665027
1984 12110791796936
1985 12709643332360
1986 15017374238962
1987 17141811363912
1988 19252778901943
1989 20055394669452
1990 22493820892122
1991 23839562590501
1992 25312842667907
1993 25714538107374
1994 27648324157640
1995 30726827642413
1996 31420407140528
1997 31356744412134
1998 31361720575524
1999 32530467912210
2000 33685465917825
2001 33506257424049
2002 34715828934199
2003 38894613034938
2004 43851416923060
2005 47507932144911
2006 51662590408542
2007 57933006759089
2008 63321794060474
2009 60145452896606
2010 66004993371732
2011 73393350262259
2012 75307421535273
2013 77318510691296
2014 79705607370864
2015 75421023360979
2016 76408970292623
2017 81345247532756
2018 86322257825164
2019 87692784870588

Największe gospodarki według DNB

10 najlepszych krajów według DNB

DNB - co to jest?

DNB jest jednym z najpopularniejszych mierników tego, jak dobrze sobie radził kraj. Pozwala obliczyć sumę dochodu uzyskanego w danym roku. Uwzględniamy produkcję dóbr finalnych (dobra konsumpcyjne i produkcyjne). Dodają do „bogactwa narodowego” danego kraju. Co ciekawe, DNB jest równy produktowi narodowemu netto.

Należy zauważyć, że DNB wyewoluował z PNB, który był skrótem od produktu krajowego brutto. W zasadzie było to samo. Jednak aby bardziej realistycznie przedstawić wartości, proces obliczeń został nieco zmieniony.

Jak wypada porównanie DNB do PKB?

Te dwa wskaźniki są niesamowicie podobne. Występują bardzo nieznaczne różnice między wartościami prezentowanymi przez DNB i PKB. Są jednak widoczne, zwłaszcza jeśli chcemy porównać ilość pieniędzy, które napływają z zagranicy do ilości przepływającej do nich gotówki.

Dlatego najczęściej DNB jest używany do obrazowania ilości pomocy zagranicznej i napływu kapitału, jaki można zauważyć. Ma to ogromne znaczenie dla krajów rozwijających się, gdzie taka pomoc jest dość istotna i może wprowadzić znacznie większe różnice między PKB a DNB.

Jakie są liczbowe różnice między tymi dwoma pomiarami?

Jak już powiedziano, rankingi pozostaną prawie takie same dla 20 najlepszych krajów na całym świecie. Wartości liczbowe zmieniają się nieznacznie. Jednak ważne jest, aby zauważyć, że między numerem 7 a numerem 8 na liście jest szybko.

W rankingach DNB Francja wyprzedza Indonezję. Dokładna wartość DNB Francuzów to 3 383838,80 USD, podczas gdy wartość Indonezji to 3 388 279,46. Jednak PKB wskazuje, że Francja przegrywa z Indonezją o margines, który wynosi tylko 23 miliony dolarów.

W ujęciu procentowym mówi się, że DNB USA jest o 1,5% wyższy niż PKB. Jak widać, jest to wyjątkowo niska liczba, która praktycznie nie wpływa na rankingi. Gdybyśmy jednak mieli porównać DNB i PKB Armenii, to zauważymy, że DNB Armenii jest o 4,5% wyższy niż jej PKB. Pokazuje, jak ważne są wartości DNB, jeśli mamy przedstawić dane dotyczące krajów rozwijających się.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku PKB, należy również pamiętać o PPP, czyli parytecie siły nabywczej. Jest to miara, która pozwala nam porównać różne kraje w oparciu o tę samą siłę nabywczą. Pomysł ten porównuje produkty z różnych części świata na podstawie stosunków wymiany dużych koszy dóbr. W niektórych przypadkach niezwykle ważne jest przedstawienie rzeczywistego porównania między największymi potęgami świata.