Dochód narodowy brutto

Spis treści

DNB

Brak mapy.
Mapa świata z kolorami podkreślającymi DNB każdego kraju. Liczby w legendzie to dolary amerykańskie.

Lista wszystkich krajów

Flaga Pozycja Kraj Liczba
1 Stany Zjednoczone Ameryki (USA) 21287571312453
2 Chiny 14623681312311
3 Japonia 5156420998520
4 Niemcy 3919057601182
5 Wielka Brytania 2668241996424
6 Francja 2666059332096
7 Indie 2598299250058
8 Włochy 1905932276155
9 Korea Południowa 1643992480337
10 Kanada 1626424824835
11 Rosja 1448704617346
12 Brazylia 1417068693062
13 Australia 1303127765115
14 Hiszpania 1287040281917
15 Meksyk 1038393916174
16 Indonezja 1029919366254
17 Holandia 897972879129
18 Szwajcaria 740110499628
19 Arabia Saudyjska 715551421487
20 Turcja 711417939848
21 Polska 576100162523
22 Szwecja 557392372412
23 Belgia 519911678048
24 Tajlandia 487771787931
25 Austria 426964327486
26 Nigeria 416521073586
27 Izrael 402948235519
28 Filipiny 389323919372
29 Norwegia 378193822462
30 Argentyna 372835129455
31 Dania 368461925796
32 Egipt 351715245165
33 Bangladesz 338933058607
34 Malezja 330425187040
35 Irlandia 316845200622
36 Singapur 298439225918
37 Republika Południowej Afryki 296205721888
38 Finlandia 273944314770
39 Kolumbia 265961027764
40 Pakistan 258004551597
41 Wietnam 256920558288
42 Rumunia 244536087252
43 Chile 242004999226
44 Czechy 236796716967
45 Portugalia 227763568245
46 Nowa Zelandia 203982573626
47 Peru 195375632149
48 Iran 192237493038
49 Grecja 188827860731
50 Irak 165414179484
51 Ukraina 157996179170
52 Kazachstan 154905420732
53 Węgry 152566176311
54 Katar 143321116339
55 Algieria 141854503347
56 Maroko 111167208438
57 Etiopia 107062239280
58 Słowacja 102777125683
59 Ekwador 95950843000
60 Sri Lanka 78522599256
61 Gwatemala 76206231566
62 Republika Dominikany 74984131332
63 Myanmar 73922116985
64 Ghana 70776627999
65 Bułgaria 67448118627
66 Tanzania 61909170639
67 Wybrzeże Kości Słoniowej 59585159229
68 Kostaryka 58035887491
69 Białoruś 57647179086
70 Uzbekistan 57465921184
71 Angola 57402543636
72 Chorwacja 56213927132
73 Litwa 54241751017
74 Słowenia 52019037389
75 Serbia 51360419697
76 Urugwaj 50878935886
77 Panama 49446497564
78 Demokratyczna Republika Konga 48596099296
79 Luksemburg 46920813057
80 Jordania 43567236740
81 Azerbejdżan 42150898470
82 Kamerun 39216657302
83 Tunezja 38195973106
84 Boliwia 36171181928
85 Paragwaj 34155784529
86 Nepal 34053537648
87 Łotwa 33151765695
88 Liban 32478246857
89 Estonia 30845005922
90 Libia 26353277728
91 Sudan 24416240960
92 Senegal 24309777731
93 Kambodża 24280926776
94 Salwador 23324940000
95 Papua Nowa Gwinea 23142440302
96 Cypr 22802068532
97 Honduras 22201408353
98 Trynidad i Tobago 21327831526
99 Islandia 21074087065
100 Afganistan 19996141020
101 Bośnia i Hercegowina 19854234711
102 Zambia 18797913225
103 Laos 18094142643
104 Mali 16749289497
105 Burkina Faso 16664828374
106 Zimbabwe 16494622182
107 Benin 15488837234
108 Gruzja 15137018591
109 Albania 14541470525
110 Botswana 14523517159
111 Gabon 14503352951
112 Gwinea 14340050917
113 Mozambik 13558723676
114 Haiti 13446602202
115 Malta 13329361714
116 Madagaskar 13302769992
117 Jamajka 13253010657
118 Niger 13156292048
119 Armenia 12446598216
120 Mołdawia 12386780905
121 Nikaragua 12257976087
122 Mauritius 11895691998
123 Mongolia 11870689059
124 Macedonia Północna 11797104839
125 Malawi 11770810654
126 Bahamy 10816902726
127 Namibia 10518846493
128 Rwanda 10097234351
129 Czad 9948225335
130 Tadżykistan 9558305215
131 Kongo 9312877437
132 Mauretania 7746329271
133 Togo 7591294394
134 Gwinea Równikowa 7454529309
135 Kirgistan 7406338903
136 Somalia 4882094592
137 Czarnogóra 4848798062
138 Gujana 4266532421
139 Barbados 4184197640
140 Fidżi 4114600096
141 Malediwy 3759281687
142 Eswatini 3751567728
143 Sierra Leone 3720678059
144 Surinam 3357822879
145 Dżibuti 3288872886
146 Burundi 3274862978
147 Liberia 2589500410
148 Republika Środkowoafrykańska 2456787986
149 Timor Wschodni 2438000000
150 Bhutan 2194394782
151 Lesotho 2098178810
152 Gambia 1868469062
153 Cabo Verde 1665037015
154 Belize 1605121125
155 Saint Lucia 1605087491
156 Wyspy Salomona 1587694450
157 Gwinea Bissau 1456255016
158 Antigua i Barbuda 1390371092
159 Komory 1227286590
160 Seszele 1064318181
161 Grenada 984811682
162 Saint Kitts i Nevis 914351566
163 Vanuatu 844714948
164 Saint Vincent i Grenadyny 812040777
165 Samoa 783561272
166 Dominika 483678596
167 Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 471514468
168 Kiribati 350973780
169 Tuvalu 67515587

Wykres słupkowy

Światowy DNB według roku

Światowy DNB według roku.

Tabela

Rok Liczba
1960 1364461746230
1961 1428675945089
1962 1533171219556
1963 1647278210102
1964 1815995391475
1965 1981985273992
1966 2143839286212
1967 2284649623972
1968 2485470044770
1969 2744194464334
1970 2992110903280
1971 3303086393813
1972 3817658263822
1973 4654488667651
1974 5356564053413
1975 5966528386995
1976 6476982769590
1977 7317142840365
1978 8616785071993
1979 9978913321944
1980 11221251778664
1981 11613446466456
1982 11513992998516
1983 11729841063781
1984 12195272911665
1985 12802789740057
1986 15098862483989
1987 17218345849939
1988 19346643887092
1989 20171820772349
1990 22597966860105
1991 23779510721537
1992 25280726780513
1993 25697157650220
1994 27627692717202
1995 30691134715262
1996 31383857778761
1997 31327080486197
1998 31332237766152
1999 32515890387664
2000 33676118498537
2001 33487688263382
2002 34694504565868
2003 38853910173631
2004 43818158836376
2005 47469114276637
2006 51623967192672
2007 57893725091148
2008 63273430267182
2009 60108583001590
2010 65970132374542
2011 73349277705416
2012 75253656215605
2013 77265386121723
2014 79645962652516
2015 75145460458219
2016 76190362716979
2017 81215615968301
2018 86005778725287
2019 87237410831891
2020 84576468489899

Największe gospodarki według DNB

10 najlepszych krajów według DNB

DNB - co to jest?

DNB jest jednym z najpopularniejszych mierników tego, jak dobrze sobie radził kraj. Pozwala obliczyć sumę dochodu uzyskanego w danym roku. Uwzględniamy produkcję dóbr finalnych (dobra konsumpcyjne i produkcyjne). Dodają do „bogactwa narodowego” danego kraju. Co ciekawe, DNB jest równy produktowi narodowemu netto.

Należy zauważyć, że DNB wyewoluował z PNB, który był skrótem od produktu krajowego brutto. W zasadzie było to samo. Jednak aby bardziej realistycznie przedstawić wartości, proces obliczeń został nieco zmieniony.

Jak wypada porównanie DNB do PKB?

Te dwa wskaźniki są niesamowicie podobne. Występują bardzo nieznaczne różnice między wartościami prezentowanymi przez DNB i PKB. Są jednak widoczne, zwłaszcza jeśli chcemy porównać ilość pieniędzy, które napływają z zagranicy do ilości przepływającej do nich gotówki.

Dlatego najczęściej DNB jest używany do obrazowania ilości pomocy zagranicznej i napływu kapitału, jaki można zauważyć. Ma to ogromne znaczenie dla krajów rozwijających się, gdzie taka pomoc jest dość istotna i może wprowadzić znacznie większe różnice między PKB a DNB.

Jakie są liczbowe różnice między tymi dwoma pomiarami?

Jak już powiedziano, rankingi pozostaną prawie takie same dla 20 najlepszych krajów na całym świecie. Wartości liczbowe zmieniają się nieznacznie. Jednak ważne jest, aby zauważyć, że między numerem 7 a numerem 8 na liście jest szybko.

W rankingach DNB Francja wyprzedza Indonezję. Dokładna wartość DNB Francuzów to 3 383838,80 USD, podczas gdy wartość Indonezji to 3 388 279,46. Jednak PKB wskazuje, że Francja przegrywa z Indonezją o margines, który wynosi tylko 23 miliony dolarów.

W ujęciu procentowym mówi się, że DNB USA jest o 1,5% wyższy niż PKB. Jak widać, jest to wyjątkowo niska liczba, która praktycznie nie wpływa na rankingi. Gdybyśmy jednak mieli porównać DNB i PKB Armenii, to zauważymy, że DNB Armenii jest o 4,5% wyższy niż jej PKB. Pokazuje, jak ważne są wartości DNB, jeśli mamy przedstawić dane dotyczące krajów rozwijających się.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku PKB, należy również pamiętać o PPP, czyli parytecie siły nabywczej. Jest to miara, która pozwala nam porównać różne kraje w oparciu o tę samą siłę nabywczą. Pomysł ten porównuje produkty z różnych części świata na podstawie stosunków wymiany dużych koszy dóbr. W niektórych przypadkach niezwykle ważne jest przedstawienie rzeczywistego porównania między największymi potęgami świata.